Hypnopôrod

Čo je to hypnopôrod?

Jednoduchý pôrod / Hypnopôrod je program založený na vedeckých dôkazoch, ktorého cieľom je posilniť vedomosti, ponúknuť praktické nástroje a podporu maminkám a oteckom v tehotenstve a pri pôrode. Cieľom je pozitívny zážitok z pôrodu bez ohľadu na to, akým spôsobom sa rozhodnete priviesť svoje dieťatko na svet.

Každý pôrod má potenciál byť pozitívnou skúsenosťou. Na mechanike toho, ako sa dieťatko narodí, z dlhodobého hľadiska záleží menej, oveľa dôležitejšie je to, ako ste sa počas pôrodu cítili, pretože tieto pocity pretrvávajú po celý život.

Kurz Jednoduchý pôrod vám pomôže k takému pozitívnemu a posilňujúcemu zážitku, takže nech sa vaše dieťa narodí akokoľvek, budete pripravení začať novú kapitolu svojho života najlepším možným spôsobom - uvoľnene, sebavedome a šťastne.

„Našim cieľom by malo byť, aby bol pôrod čo najjednoduchší, aby nebolo potrebnej toľko farmakologickej asistencie. Keď je pôrod rýchly a jednoduchý, znamená to, že sa žena nachádza v stave optimálnej hormonálnej rovnováhy a že je pôrodná bolesť pod kontrolou fyziologického ochranného systému“.

Svetoznámy francúzsky pôrodník Dr. Michel Odent

(Porod a budoucnost Homo Sapiens, str. 99)

Image

Prostredníctvom metódy hypnopôrodu sa budúce mamičky pomocou niekoľkých hlbokých relaxačných techník naučia uvoľniť svoju myseľ od strachu a blokujúcich presvedčení a pripravia svoje telo na jednoduchý pôrod

Metóda hypnopôrodu nám pripomína, že naše telo je určené na nosenie a rodenie bábätiek, musíme sa mu len naučiť znovu dôverovať a využívať prirodzené procesy nášho tela počas pôrodu, takým spôsobom, na aký sú určené. Hypnopôrod vychádza z predpokladu, že pri absencii strachu a napätia nemusí byť bolesť súčasťou pôrodu.

Hypnopôrod nemôže sľúbiť dokonalý pôrod. Ale poskytnutím  informácií o tom, ako fungujú pôrodné svaly a výučbou techník umožní budúcim mamičkám robiť najlepšie rozhodnutia pre seba a svoje deti, naviac mamičky, ktoré rodia technikou hypnopôrodu majú menší počet intervencií počas pôrodu, užívajú menej liekov a majú pozitívnejšiu pôrodnú skúsenosť.

Hypnopôrod nám pripomína, aký posilňujúci a úžasný môže pôrod byť. Pochopením procesov, ktoré sa pri pôrode odohrávajú zistíte, že metóda hypnopôrodu je plne vedecká. 

Ak rodíte metódou hypnopôrodu, nebudete spať ani v bezvedomí. Budete v zmenenom stave vedomia, ktorý je rovnaký, ako keď sa na niečo plne sústredíte a prestanete vnímať všetko ostatné. Budete v hlbokom stave relaxácie, ale v plnom vnímaní svojho tela, svojho dieťatka a priebehu pôrodu. Budete oslobodené od strachu, ktorý zabraňuje prirodzenému priebehu pôrodu a vaše telo bude pracovať spôsobom, na ktorý bolo určené. V tomto stave pokoja bude vaše telo prirodzene produkovať endorfíny, ktoré nahradia stresové hormóny spôsobujúce bolesť.

Prečo absolvovať kurz Hypnopôrodu a aké sú jeho výhody?

Image

Program Jednoduchý pôrod zahŕňa učenie známych a svetovo uznávaných pôrodných odborníkov v celej histórii – čím vám dáva obrovskú výhodu v príprave na pôrod. Kurzy sa vyučujú od roku 2017 a absolvovalo ich už viac ako 250 spokojných rodičov. Kurzy sú špeciálne zostavené a prispôsobené potrebám slovenských maminiek. Skúsenosti z absolvovania kurzu si môžete prečítať tu

Maminkám som k dispozícii počas celého tehotenstva, pôrodu aj po ňom. Po kurze sa pravidelne stretávame raz do mesiaca za účelom trénovania naučených techník a relaxácií a vzájomnej podpory.

 

Kurz Hypnopôrodu vám poskytne všetky vedomosti, ktoré sú potrebné na to, aby ste sa pripravili na jednoduchý, pokojný a bezpečný pôrod. Po absolvovaní kurzu budete mať dostatočné informácie na to, aby ste dokázali o svojom pôrode robiť tie najlepšie rozhodnutia a vyhli sa nepotrebným zákrokom.

Metóda hypnopôrodu je komplexná metóda, na rozdiel od iných predpôrodných kurzov, ktoré učia ako pracovať s bolesťou, hypnopôrod mení celkový pohľad na pôrod a jeho priebeh. Jednou z najväčších výhod hypnopôrodu je, že je možné využiť ho v akejkoľvek situácii. Prirodzený pôrod, pôrod cisárskym rezom, vyvolávaný pôrod, epidurálna analgéza... metóda hypnopôrodu vám poskytne nástroje na to, aby ste zostali pokojná a uvoľnená bez ohľadu na to, ako sa vyvíja váš pôrodný príbeh.

Cieľom kurzu hypnopôrodu je, aby ste si uzrejmili svoje predstavy o pôrode, dostali potrebné informácie, zbavili sa strachu z pôrodu, získali dôveru v schopnosť svojho tela porodiť dieťatko a aby bol pôrod pre vás nezabudnuteľný zážitok plný pokoja a lásky.

Hypnopôrod prináša nasledujúce výhody:

 • Vysoká pravdepodobnosť jednoduchého, prirodzeného, pokojného a príjemného pôrodu
 • Znížená potreba nástrihu hrádze, menší pocit vyčerpanosti pri pôrode
 • Znížená potreba alebo úplné odmietnutie liekov na úľavu od bolesti
 • Kratší a pohodlnejší pôrod
 • Vyššia vnímavosť a kontrola
 • Hypnopôrod znižuje fyzický vplyv pôrodu a urýchľuje popôrodnú rekonvalescenciu
 • Aktívne zapojenie partnera v prípade jeho záujmu, vo svojej roli sa cíti uvoľnene, rozumie svojej úlohe pri pôrode a dokáže sebaisto komunikovať s pôrodným personálom
 • Možnosť narodenia vášho dieťatka bez liekov, v atmosfére pokoja a jemnosti, čo je dôležité pre okamžitý bonding a vytvorenie pevnejšieho puta medzi matkou a dieťatkom
 • Uľahčenie správneho prisatia dieťatka na prsník, keďže matka sa cíti pohodlne a sebavedome
 • Hypnobábätká sa ľahšie dojčia, sú pokojnejšie a vnímavejšie
 • Podľa štúdií majú dieťatká narodené metódou hypnopôrodu vyššie Apgar skóre 
 • Techniky Hypnopôrodu je možné použiť aj pri cisárskom reze alebo pri vyvolanom pôrode
 • Zníženie rizika popôrodnej depresie 
 • Techniky Hypnopôrodu môžu byť použité v akomkoľvek prostredí
 • Použitie hypnopôrodných techník zvyšuje šancu, že sa dieťatko otočí do pôrodnej polohy hlavičkou dole

Čo sa naučím na kurze hypnopôrodu?

Kurz Hypnopôrodu učí ako si zachovať počas pôrodu pokoj. Okrem informácií o fyziologickom priebehu pôrodu, vykonávaných zákrokoch a vhodných polohách pre pôrod, získate veľa zručností, ktoré vám pomôžu počas celého tehotenstva a samotného pôrodu.

 Konkrétne sú to: 

 • dychové cvičenia a techniky, 
 • autohypnóza, hlboké relaxácie, relaxačné techniky,
 • vizualizácie, ktoré vám umožnia spolupracovať s vaším telom v prirodzenej harmónii,
 • cvičenia na uvoľnenie strachu a budovanie dôvery, 
 • utišujúce masážne techniky, 
 • schopnosť zachovať si rozvahu v prípade neočakávaných situácií a rozhodovať pokojne,
 • pozitívne afirmácie, prostredníctvom ktorých budete schopní programovať myšlienky na ideálny pôrod,
 • spôsob ako podporiť vaše telo, aby rodilo spôsobom, na ktorý je určené a to efektívne a komfortne, 
 • porozumenie tomu, ako myseľ a telo spolupracujú.

Následne prostredníctvom vlastnej osobnej praxe pochopíte, ktoré zručnosti sú počas vášho pôrodu najlepšie pre vás, vášho partnera a vaše dieťatko.

Image

Kedy absolvovať kurz?

Ideálne je absolvovať kurz v dostatočnom predstihu pred termínom pôrodu, aby ste si  mohli vychutnať výhody kurzu počas tehotenstva, ako aj pri narodení dieťaťa. Ideálny čas zúčastniť sa na kurze hypnopôrodu je medzi 20. a 38. týždňom tehotenstva, čo poskytuje dostatok času na precvičenie a zvládnutie všetkých potrebných techník. 

Kurzy sa konajú v menších skupinkách, aby bolo možné uspokojiť individuálne potreby budúcich mamičiek a precvičiť všetky techniky tak, aby ste odchádzali s pocitom dôvery vo svoje schopnosti a zvládli pôrod bez stresu, ako nádhernú životnú skúsenosť. Je síce výhodné, ak sa získané informácie a techniky zautomatizujú, ale metóda hypnopôrodu funguje vždy. Je možné kurz absolvovať kedykoľvek a techniky hypnopôrodu budú stále veľmi účinné.

Chcete sa pripraviť na jednoduchý a pokojný pôrod?