Hypnopôrod

Čo je to hypnopôrod?

Jednoduchý pôrod / Hypnopôrod je program založený na vedeckých dôkazoch, ktorého cieľom je posilniť vedomosti, ponúknuť praktické nástroje a podporu maminkám a oteckom v tehotenstve a pri pôrode. Cieľom je pozitívny zážitok z pôrodu bez ohľadu na to, akým spôsobom sa rozhodnete priviesť svoje dieťatko na svet.

Každý pôrod má potenciál byť pozitívnou skúsenosťou. Na mechanike toho, ako sa dieťatko narodí, z dlhodobého hľadiska záleží menej, oveľa dôležitejšie je to, ako ste sa počas pôrodu cítili, pretože tieto pocity pretrvávajú po celý život.

Kurz Jednoduchý pôrod vám pomôže k takému pozitívnemu a posilňujúcemu zážitku, takže nech sa vaše dieťa narodí akokoľvek, budete pripravení začať novú kapitolu svojho života najlepším možným spôsobom - uvoľnene, sebavedome a šťastne.

„Našim cieľom by malo byť, aby bol pôrod čo najjednoduchší, aby nebolo potrebnej toľko farmakologickej asistencie. Keď je pôrod rýchly a jednoduchý, znamená to, že sa žena nachádza v stave optimálnej hormonálnej rovnováhy a že je pôrodná bolesť pod kontrolou fyziologického ochranného systému“.

Svetoznámy francúzsky pôrodník Dr. Michel Odent

(Porod a budoucnost Homo Sapiens, str. 99)

Image

Prostredníctvom metódy hypnopôrodu sa budúce mamičky pomocou niekoľkých hlbokých relaxačných techník naučia uvoľniť svoju myseľ od strachu a blokujúcich presvedčení a pripravia svoje telo na jednoduchý pôrod

Metóda hypnopôrodu nám pripomína, že naše telo je určené na nosenie a rodenie bábätiek, musíme sa mu len naučiť znovu dôverovať a využívať prirodzené procesy nášho tela počas pôrodu, takým spôsobom, na aký sú určené. Hypnopôrod vychádza z predpokladu, že pri absencii strachu a napätia nemusí byť bolesť súčasťou pôrodu.

Hypnopôrod nemôže sľúbiť dokonalý pôrod. Ale poskytnutím  informácií o tom, ako fungujú pôrodné svaly a výučbou techník umožní budúcim mamičkám robiť najlepšie rozhodnutia pre seba a svoje deti, naviac mamičky, ktoré rodia technikou hypnopôrodu majú menší počet intervencií počas pôrodu, užívajú menej liekov a majú pozitívnejšiu pôrodnú skúsenosť.

Hypnopôrod nám pripomína, aký posilňujúci a úžasný môže pôrod byť. Pochopením procesov, ktoré sa pri pôrode odohrávajú zistíte, že metóda hypnopôrodu je plne vedecká. 

Ak rodíte metódou hypnopôrodu, nebudete spať ani v bezvedomí. Budete v zmenenom stave vedomia, ktorý je rovnaký, ako keď sa na niečo plne sústredíte a prestanete vnímať všetko ostatné. Budete v hlbokom stave relaxácie, ale v plnom vnímaní svojho tela, svojho dieťatka a priebehu pôrodu. Budete oslobodené od strachu, ktorý zabraňuje prirodzenému priebehu pôrodu a vaše telo bude pracovať spôsobom, na ktorý bolo určené. V tomto stave pokoja bude vaše telo prirodzene produkovať endorfíny, ktoré nahradia stresové hormóny spôsobujúce bolesť.

Prečo absolvovať kurz Jednoduchý pôrod a aké sú jeho výhody?

Image

Program Jednoduchý pôrod zahŕňa učenie známych a svetovo uznávaných pôrodných odborníkov v celej histórii – čím vám dáva obrovskú výhodu v príprave na pôrod. Kurzy sa vyučujú od roku 2017 a absolvovalo ich už viac ako 300 spokojných rodičov. Kurzy sú špeciálne zostavené a prispôsobené potrebám slovenských maminiek. Skúsenosti z absolvovania kurzu si môžete prečítať tu

Maminkám som k dispozícii počas celého tehotenstva, pôrodu aj po ňom. Po kurze sa pravidelne stretávame online 2x do mesiaca za účelom trénovania naučených techník a relaxácií a vzájomnej podpory.

 

Kurz Hypnopôrodu vám poskytne všetky vedomosti, ktoré sú potrebné na to, aby ste sa pripravili na jednoduchý, pokojný a bezpečný pôrod. Po absolvovaní kurzu budete mať dostatočné informácie na to, aby ste dokázali o svojom pôrode robiť tie najlepšie rozhodnutia a vyhli sa nepotrebným zákrokom.

Metóda hypnopôrodu je komplexná metóda, na rozdiel od iných predpôrodných kurzov, ktoré učia ako pracovať s bolesťou, hypnopôrod mení celkový pohľad na pôrod a jeho priebeh. Jednou z najväčších výhod hypnopôrodu je, že je možné využiť ho v akejkoľvek situácii. Prirodzený pôrod, pôrod cisárskym rezom, vyvolávaný pôrod, epidurálna analgéza... metóda hypnopôrodu vám poskytne nástroje na to, aby ste zostali pokojná a uvoľnená bez ohľadu na to, ako sa vyvíja váš pôrodný príbeh.

Cieľom kurzu hypnopôrodu je, aby ste si uzrejmili svoje predstavy o pôrode, dostali potrebné informácie, zbavili sa strachu z pôrodu, získali dôveru v schopnosť svojho tela porodiť dieťatko a aby bol pôrod pre vás nezabudnuteľný zážitok plný pokoja a lásky.

Hypnopôrod prináša nasledujúce výhody:

 • Vysoká pravdepodobnosť jednoduchého, prirodzeného, pokojného a príjemného pôrodu
 • Znížená potreba nástrihu hrádze, menší pocit vyčerpanosti pri pôrode
 • Znížená potreba alebo úplné odmietnutie liekov na úľavu od bolesti
 • Kratší a pohodlnejší pôrod
 • Vyššia vnímavosť a kontrola
 • Hypnopôrod znižuje fyzický vplyv pôrodu a urýchľuje popôrodnú rekonvalescenciu
 • Aktívne zapojenie partnera v prípade jeho záujmu, vo svojej roli sa cíti uvoľnene, rozumie svojej úlohe pri pôrode a dokáže sebaisto komunikovať s pôrodným personálom
 • Možnosť narodenia vášho dieťatka bez liekov, v atmosfére pokoja a jemnosti, čo je dôležité pre okamžitý bonding a vytvorenie pevnejšieho puta medzi matkou a dieťatkom
 • Uľahčenie správneho prisatia dieťatka na prsník, keďže matka sa cíti pohodlne a sebavedome
 • Hypnobábätká sa ľahšie dojčia, sú pokojnejšie a vnímavejšie
 • Podľa štúdií majú dieťatká narodené metódou hypnopôrodu vyššie Apgar skóre 
 • Techniky Hypnopôrodu je možné použiť aj pri cisárskom reze alebo pri vyvolanom pôrode
 • Zníženie rizika popôrodnej depresie 
 • Techniky Hypnopôrodu môžu byť použité v akomkoľvek prostredí
 • Použitie hypnopôrodných techník zvyšuje šancu, že sa dieťatko otočí do pôrodnej polohy hlavičkou dole

Čo sa na kurze naučím?

Kurz Hypnopôrodu učí ako si zachovať počas pôrodu pokoj. Okrem informácií o fyziologickom priebehu pôrodu, vykonávaných zákrokoch a vhodných polohách pre pôrod, získate veľa zručností, ktoré vám pomôžu počas celého tehotenstva a samotného pôrodu.

 Konkrétne sú to: 

 • dychové cvičenia a techniky, 
 • autohypnóza, hlboké relaxácie, relaxačné techniky,
 • vizualizácie, ktoré vám umožnia spolupracovať s vaším telom v prirodzenej harmónii,
 • cvičenia na uvoľnenie strachu a budovanie dôvery, 
 • utišujúce masážne techniky, 
 • schopnosť zachovať si rozvahu v prípade neočakávaných situácií a rozhodovať pokojne,
 • pozitívne afirmácie, prostredníctvom ktorých budete schopní programovať myšlienky na ideálny pôrod,
 • spôsob ako podporiť vaše telo, aby rodilo spôsobom, na ktorý je určené a to efektívne a komfortne, 
 • porozumenie tomu, ako myseľ a telo spolupracujú.

Následne prostredníctvom vlastnej osobnej praxe pochopíte, ktoré zručnosti sú počas vášho pôrodu najlepšie pre vás, vášho partnera a vaše dieťatko.

Image

Kedy absolvovať kurz?

Ideálne je absolvovať kurz v dostatočnom predstihu pred termínom pôrodu, aby ste si  mohli vychutnať výhody kurzu počas tehotenstva, ako aj pri narodení dieťaťa. Ideálny čas zúčastniť sa na kurze hypnopôrodu je medzi 20. a 38. týždňom tehotenstva, čo poskytuje dostatok času na precvičenie a zvládnutie všetkých potrebných techník. 

Kurzy sa konajú v menších skupinkách, aby bolo možné uspokojiť individuálne potreby budúcich mamičiek a precvičiť všetky techniky tak, aby ste odchádzali s pocitom dôvery vo svoje schopnosti a zvládli pôrod bez stresu, ako nádhernú životnú skúsenosť. Je síce výhodné, ak sa získané informácie a techniky zautomatizujú, ale metóda hypnopôrodu funguje vždy. Je možné kurz absolvovať kedykoľvek a techniky hypnopôrodu budú stále veľmi účinné.

Chcete sa pripraviť na jednoduchý a pokojný pôrod?